Blog Lokalnej Żywności

4 Wrzesień 2015
Od dawna podejrzewalismy, że nie ma zdrowszego stylu życia niż życie na wsi. Dzisiejsze doniesienia ze świata nauki, opublikowane w prestiżowym "Science", tylko to potwierdzają: "Badacze z Belgii zwracają uwagę na znaną od dawna zależność, która sprawia, że dorastające w wiejskich warunkach dzieci są chronione przed astmą i różnego rodzaju alergiami" jak podsumowuje pulsmedycyny.pl "Rozwój uczuleń może być powstrzymany przez styczność człowieka z bakteriami, czy pyłem w gospodarstwach mleczarskich. Podobne działanie ma obecność zwierząt... Czytaj dalej »
6 Sierpień 2015
Dzięki niedawnym zmianom w przepisach prawa, każdy samorząd lokalny ma możliwość zniesienia opłat targowych. Z tej możliwości skorzystała już Warszawa, jak ostatnio napisał warszawski ratusz: "Warszawscy kupcy odetchną. Miasto Stołeczne Warszawa rezygnuje z poboru opłaty targowej. Zależy nam na utrzymaniu i rozwoju handlu targowiskowego jako formy działalności rodzimej czy lokalnej. Targowiska to nie tylko miejsca handlu, ale też spotkań mieszkańców. Mają dużą rolę prospołeczną i proprzedsiębiorczą. Dlatego mam nadzieję, że zniesienie opłaty targowej będzie mieć... Czytaj dalej »
2 Listopad 2013
Uwaga, poniższy tekst zawiera dużo pozytywnej energii ;) ... o swoim zaufanym rolniku pisze Renata Rusnak, autorka bloga "nie tylko o jedzeniu" renatarusnak.com Czy sadzisz kabaczki, śliwy, czy krzaki winne, praca w polu, to praca w polu. zimno czy cie­pło, z obo­wiązku czy z wyboru, w znoju czy z przy­jem­no­ścią - twoja ręka dotyka ziemi. A kiedy już dotknie, coś spod tej ręki zawsze wyj­dzie. Co - zależy tylko od cie­bie i od ziemi, z którą się zwiążesz. Mam takiego rol­nika eko­lo­gicz­nego, Adama Suska, któ­... Czytaj dalej »
19 Listopad 2012
W Waszyngtonie, przy Białym Domu istnieje warzywniak. Prowadzone tam uprawy zapewniają ponad 55 różnych produktów wykorzystywanych w przygotowaniu codziennych potraw dla rodziny prezydenckiej. Dania na ich bazie są również serwowane licznym gościom Białego Domu. Oprócz uprawianych owoców i warzyw znajduje się tam również pasieka. Warzywniak powstał w 2009 roku a jego inicjatorką jest żona prezydenta Michelle Obama. Co więcej, Pani Obama osobiście razem ze swoimi córkami zaangażowała się w uprawy. Zdjęcia Pierwszej Damy z dziećmi w ogró... Czytaj dalej »
22 Lipiec 2012
W artykule "Co z tym czosnkiem?" serwisu fresh-market czytamy: "Dlaczego pomimo zastrzeżeń jakościowych i ograniczeń prawnych chiński czosnek dominuje na polskim rynku? Z powodu ceny. Czosnek z Chin jest 2 – 3 razy tańszy od hiszpańskiego. A przecież hiszpański jest dwukrotnie tańszy od polskiego. Dlatego nie ma szans na wyrugowanie chińskiego czosnku z naszego rynku (zwłaszcza z przetworów). Należy jednak dołożyć starań, aby konsumenci świadomi byli różnic w jakości między produktem z Chin a tym z rodzimych upraw. Należy też zabiegać o to, aby... Czytaj dalej »
10 Lipiec 2012
Ostatnio, na jednym z warszawskich targowisk, szukałem świeżej rukoli. Znalazłem tylko paczkowaną, importowaną z Włoch. Świeże liście importowane z Włoch? Może nie mamy dobrego klimatu do uprawy rukoli? Otóż nie: "Rukola jest bardzo prosta w uprawie - tam gdzie rośnie dziko jest wręcz chwastem [...] Nie ma szczególnych wymagań co do gleby - można ją bez problemu uprawiać w pojemnikach na balkonie w zwykłej, uniwersalnej ziemi. Pamiętać jedynie trzeba o regularnym podlewaniu. Wysiewać można ją przez cały sezon - od wiosny do jesieni. Można powtarzać siew co ok.... Czytaj dalej »
24 Maj 2012
Większość trendów w biznesie żywnościowym rodzi się w USA. Specjaliści mówią, że nowe trendy wędrują z USA zwykle najpierw do Londynu (stąd już łatwiej do reszty Europy), później do Hong-Kongu i do całej Azji. Podobno cały proces wędrówki ze Stanów do Azji trwa około 4 do 5 lat. Spojrzenie na aktualne trendy w Stanach może pomóc przewidzieć to co wkrótce pojawi się u nas i spojrzeć z szerszej perspektywy na konsekwencje tego co przerabiamy teraz. Przeprowadzony pod koniec zeszłego roku sondaż blisko 2 tysięcy amerykańskich szefów... Czytaj dalej »
19 Kwiecień 2012
Skąd wziąć świeżą i smaczną rybę do zjedzenia? Najlepiej złowić ją samemu. Tylko gdzie? Pomogła nam strona: www.rybobranie.pl (bogata baza łowisk!). Korzystając z uroków wiosennej pogody udaliśmy się na łowisko Jegiel pod Wyszkowem, 60 km od Warszawy, przy trasie S8 (dokładne dane umieściliśmy na wizytówce: http://lokalnazywnosc.pl/jegiel-lowisko). Na miejscu znajduje się kilkanaście stawów różnej wielkości malowniczo położonych w lesie. Dostępne gatunki ryb to karpie, amury, szczupaki, karasie, okonie oraz sumy. W każdym zbiorniku występują wszystkie z... Czytaj dalej »
Tematy:
2 Marzec 2012
Specjalnie dla lokalnazywnosc.pl, Fundacja "Polska Róża" pisze o swojej działalności i dlaczego różę warto jeść i hodować: Trudno o bogatsze źródło naturalnej witaminy C niż dzika róża. Jej pomarańczowe owoce, przypominające wyglądem małe pomidory, dojrzewają od sierpnia, a zbierać je można aż do października. Róża jest doskonale znana zarówno w polskiej tradycji kulinarnej, jak i w domowym leczeniu. Dziś jej właściwości, i sposoby na różę, są zbadane i opisane - i duża w tym zasługa polskich naukowców. Od ponad 30 lat „... Czytaj dalej »
Tematy:
5 luty 2012
Niedawno obiegła nas radosna wiadomość, że Polacy jedzą więcej warzyw i owoców niż inni Europejczycy. W artykule brytyjskiego magazynu Guardian “Why do Poles eat more veg than the rest of us?” postawiono tezę, że zawdzięczamy to przepisom tradycyjnej polskiej kuchni. Ewa Michalik, autorka książki o polskiej kuchni (The Food and Cooking of Poland), właścicielka polskiej restauracji w Londynie, tłumaczy w artykule: „Gotujemy dużo kapusty, jemy też sporo czerwonego buraka, zupełnie tu zapomnianego […]. Typowy polski posiłek często zawiera sałatkę i ciepłą warzywną... Czytaj dalej »
Tematy:
3 Styczeń 2012
O zaletach kupowania na lokalnym targowisku pisze Henryk minimalista, ceniący "proste życie i minimalizm, bo ułatwiają koncentrację na tym, co najważniejsze i przybliżają do pełni życia", autor bloga Droga Minimalisty: Skąd brać zdrową i smaczną żywność? Najlepiej z własnej działki. Gdy nie mamy jednak takiej możliwości lub jedzenia stamtąd jest za mało, pozostają targi, sklepy z żywnością ekologiczną, warzywniaki  i markety. Z tych opcji dosyć atrakcyjne wydaje się kupowanie na targu.   Wspaniałe jedzenie Z reguły na targowiskach można kupić żywność... Czytaj dalej »
27 Grudzień 2011
Ostatnio sporo rozgłosu w mediach zyskał poradnik "Jaka ryba na obiad?" wydany przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. Poradnik zachęca do kupowania i spożywania "właściwych" gatunków ryb, czyli (wg WWF) tych niezagrożonych wyginięciem. Dostrzegam w poradniku nieco większą troskę o zagrożone gatunki ryb niż o gatunek ludzki, ale do rzeczy. Na zieloną listę gatunków polecanych, weszły m.in. dorsze bałtyckie, flądry, karpie, łososie pacyficzne, makrele, szczupaki, szproty. Z kolei na czerwoną listę gatunków zagrożonych wyginięciem... Czytaj dalej »
Tematy:
19 Grudzień 2011
O wyższości lokalnych i sezonowych pomidorów nad supermarketowymi, dostępnymi przez cały rok, zapewne nie trzeba przekonywać użytkowników 'Lokalnej Żywności'. Jak do tego doszło, że ten okazały, czerwony owoc stał się symbolem wszystkiego co najgorsze w nowoczesnym rolnictwie? Na przykładzie amerykańskiego rynku, wyjaśnia ekspert w wywiadzie dla portalu Salon opublikowanym w czerwcu 2011 pt. How we ruined the tomato. Amerykanie uwielbiają pomidory. To jeden z najbardziej popularnych produktów w supermarketowym dziale "warzywa i owoce". Wielu z nas je... Czytaj dalej »
22 Listopad 2011
Czy kwestia „żywność lokalna kontra importowana” może stać się tematem książki dla dzieci? Czemu nie? Aleksandra Woldańska-Płocińska w swojej książce pt. „Marchewka z groszkiem” udowadnia, że może. I to z powodzeniem. „Marchewka z Groszkiem” to historia o spotkaniu lokalnych i importowanych warzyw. Ciężarówka wioząca je do sklepu wywróciła się na drodze, więc polskie warzywa próbują zaopiekować się swoimi zagranicznymi kolegami – Mr Chewką, Kim Chos Neckiem, Che Bulą i innymi postaciami o egzotycznie brzmiących nazwiskach, ale... Czytaj dalej »
30 Październik 2011
Dzisiaj odwiedziliśmy słynne, sezonowe targowisko dyń w Lesznowoli. Już od kilku lat, przy drodze z Piaseczna do Magdalenki (na ulicy Słonecznej) lokalni rolnicy wystawiają swoje stragany z dyniami (dokładną lokalizację umieściliśmy na wizytówce: http://lokalnazywnosc.pl/dynie-z-lesznowoli-sezonowe-targowisko). Wybór jest ogromny: od małych dyń do wielkich (odmiany popularne i ozdobne), dynie w całości,  w kawałkach i również artystycznie wycinane na halloween. Oprócz dyń można także kupić plony z lokalnych gospodarstw. Sezonowe targowisko funkcjonuje w... Czytaj dalej »
28 Wrzesień 2011
Ze wszystkich zalet lokalnej żywności (czyt. Dlaczego lokalna żywność), oprócz lepszego smaku, najbardziej do mnie przemawiają korzyści społeczne. Znajomemu nie sprzedaje się byle czego bo więcej nie kupi i jeszcze ostrzeże innych w okolicy. Kupując u znajomego producenta (czy sprzedawcy, który zna producenta) polegam na autorytecie dostawcy i mogę się dowiedzieć wszystkiego czego chcę o produkcie, prosto ze źródła. Z punktu widzenia masowych systemów sprzedaży i produkcji, jest ważne aby klient wiedział jak najmniej. W hipermarkecie się nie dowiem, kto... Czytaj dalej »
16 Wrzesień 2011
Wszystkie. Są jednak takie, które bardziej warto. Są to warzywa i owoce, których koszty produkcji są znacznie niższe przy zastosowaniu dużych ilości trujących pestycydów i które kumulują ich najwięcej. "Brudna" 12-stka (czyli warzywa i owoce w handlu zawierające najwięcej pestycydów w kolejności od najbardziej skażonych): Seler naciowy Brzoskwinie Truskawki Jabłka Nektarynki Słodka papryka Szpinak Wiśnie Jarmuż Ziemniaki Winogrona Sałata... Czytaj dalej »
Tematy:
26 Sierpień 2011
Jedzmy grzyby bo są pełnowartościowe, niskokaloryczne i poprawiają smak potraw. Często można spotkać się z opinią, że grzyby nie mają żadnej wartości odżywczej i są ciężkostrawne, a to nieprawda.   Ciężkostrawność grzybów jest najczęściej tłumaczona obecnością wielocukru chityny. Niesłusznie. Równie dobrze można by twierdzić, że warzywa są ciężkostrawne. Zjedzona chityna pełni podobną rolę jak błonnik roślinny - nie jest trawiona ale wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego. Z jednej strony zmniejsza apetyt wypełniając przewód pokarmowy, z drugiej... Czytaj dalej »
Tematy:
25 Sierpień 2011
Każdy zetknął się z określeniami "ekologiczne" albo "organiczne". To już wypromowane etykietki mające coraz więcej zwolenników ale również przeciwników, uważających je za dziwactwo niewarte większych pieniędzy niż "normalne" produkty. Polski rynek żywności ekologicznej jest już sporo warty i rośnie bardzo dynamicznie (50 mln euro, wzrost 20-30% w skali roku, dane z maja/2011 wg PAP). Idziemy tą samą drogą co Stany Zjednoczone i inne kraje wysoko rozwinięte. Tymczasem wielu tamtejszych ekspertów od ekologii, dobrego jedzenia i smaku... Czytaj dalej »
24 Sierpień 2011
Kto ma kawałek ziemi niech sieje jarmuż bo ciężko go kupić!!! Jarmuż (ang. kale) zwany kapustą liściastą jest jedną z najstarszych form roślin kapustnych. Ceniony w starożytności, niedoceniany w 20 wieku, dziś coraz bardziej zyskuje na popularności. Z jarmużu na drodze krzyżówek uzyskano między innymi popularną kapustę głowiastą. "Dziadek" jarmuż bije na głowę popularne odmiany kapusty pod względem zawartości witamin, składników mineralnych, jak również żywotności. Ma zdecydowanie mniejsze wymagania i jest mniej podatny na choroby niż inne warzywa kapustne.... Czytaj dalej »
Tematy: