Dlaczego jemy więcej warzyw niż reszta Europy?

Niedawno obiegła nas radosna wiadomość, że Polacy jedzą więcej warzyw i owoców niż inni Europejczycy. W artykule brytyjskiego magazynu Guardian “Why do Poles eat more veg than the rest of us?” postawiono tezę, że zawdzięczamy to przepisom tradycyjnej polskiej kuchni. Ewa Michalik, autorka książki o polskiej kuchni (The Food and Cooking of Poland), właścicielka polskiej restauracji w Londynie, tłumaczy w artykule: „Gotujemy dużo kapusty, jemy też sporo czerwonego buraka, zupełnie tu zapomnianego […]. Typowy polski posiłek często zawiera sałatkę i ciepłą warzywną zupę.”

Dużo prostsze wytłumaczenie zaprezentowała w jednej z popularnych śniadaniowych telewizji znana celebrytka, pani Kinga Rusin, że te warzywa i owoce to głównie ziemniaki i cebula. Oto jak nas widzą celebryci ;) (tutaj zakładamy, być może błędnie, że celebryta nie je ziemniaków - bo są zbyt pospolite, ani cebuli - ze względu na konieczność częstych pocałunków).

W tymże samym śniadaniowym programie, znana restauratorka Magda Gessler podała inne wytłumaczenie: jemy ogromną ilość surówek (np. z marchwi, kapusty kiszonej a do tego kiszone ogórki). Jak podkreśliła Gessler, jest ważny czynnik tego zjawiska – składniki surówek są niezwykle tanie! Przykładowo, restauracje czy zajazdy „kupują marchew po 70 gr za kilogram i trą marchew”, na surówki. „A czy to dobrze?” - dopytywała zdezorientowana Rusin. Bardzo dobrze!, surówki to doskonały dodatek, witaminowy „wypełniacz” potraw – zapewniała Gessler.

Lubimy wersję Magdy Gessler, trzymamy kciuki za jeszcze większe spożycie surówek i apelujemy: oprócz pochłaniania sporych porcji ziemniaków i cebuli pamiętajcie też o innych warzywach ;)

Zimą, nie ma to jak kiszona kapusta i ogóreczki z beczki...

Wasz zespół lokalnej

Linki i więcej

Wyniki badań spożycia owoców i warzyw w Europie Średnie łączne spożycie owoców i warzyw w danym kraju (w gramach na dzień), z wyłączeniem soków [1]:

1. European Food Safety Authority (2008). Concise Database summary statistics - Total population. Available at: http://www.efsa.europa.eu/en/datexfoodcdb/datexfooddb.htm [accessed March 2010]

Tematy: