Pasieka Wędrowna Barć - gospodarstwo agroturystyczne
Dodane przez:
, 8/11/2011
Ostatnia aktualizacja: 8/11/2011

Opis
Gospodarstwo agroturystyczne i pasieczne oferujące: Onisiówkę (pierwsza na Pomorzu tradycyjna nalewka), różnego rodzaju miody, agroturystykę (z wyżywieniem opartym na produktach z własnego gospodarstwa m.in. miód, jaja, drób, warzywa, owoce), "zielone lekcje" - pogadanki dla dzieci i dorosłych o tematyce pszczelarskiej. Więcej ze strony www:
"Od 1996 roku prowadzimy pasiekę wędrowną, początkowo w wozie pszczelarskim, a od 2002r. w ulach wielkopolskich, wielokorpusowych, wolnostojących.
W sezonie pszczelarskim wędrujemy w promieniu około 50km na różne pożytki, pozyskując miody odmianowe.
Pasieka poza sezonem pszczelarskim zlokalizowana jest w sadzie, na terenie naszego gospodarstwa, które znajduję sie w odległości około 10km od brzegu Morza Bałtyckiego.
Nasze gospodarstwo to typowa zagroda chłopska z I połowy XIX wieku, zbudowana w systemie szachulcowym. Jest to unikalna w Europie zabudowa zagrodowa z drewnianych bali i gliny.
PRODUKTY PSZCZELE
W naszej pasiece pozyskuje się miody: rzepakowy, lipowy, wielokwiatowy, gryczany i wrzosowy. Wszystkie gatunki miodów są rozlewane w pasiece, do naczyń szklanych, bezpośrednio po miodobraniu. Takie postępowanie zapewnia wysoką jakość miodu, zachowanie jego wszystkich właściwosci leczniczych i aktywności biologicznej. Miód nigdy nie jest podgrzewany przez co zawiera biologicznie czynne substancje.
ONISIÓWKA
Pasieka „Wędrowna Barć” stacjonuje we wsi Krzemienica pod Słupskiem, w gospodarstwie chłopskim z I połowy XIX wieku i właśnie stąd pochodziły najważniejsze składniki „Onisiówki” – miody. W gospodarstwie prowadzona jest agroturystyka edukacyjna promująca pszczelarstwo i zdrowotne właściwości produktów pszczelich. Od 1996 roku pozyskiwane są różne gatunki miodów z okolicznych pożytków pszczelich: rzepakowy, wielokwiatowy (z malin leśnych, roślin łąkowych i leśnych), gryczany, lipowy oraz wrzosowy.
Wcześniej miody do wyrobu „Onisiówki” były kupowane od pszczelarzy z regionu słupskiego. Okoliczne lasy i obejścia wiejskie dostarczają drugiego ważnego surowca – kwiatów czarnego bzu, z których sporządza się syrop tzw. hyczkę.
Kwiaty czarnego bzu, a szczególnie ich właściwości lecznicze (działanie przeciwgorączkowe i napotne zapobiega przeziębieniom, grypie oraz zimowym infekcjom), były wykorzystywane w gospodarstwach domowych od bardzo dawna. Jak wynika z zapisów ulubioną kąpielą władczyni Egiptu, Kleopatry, było pławienie się w odwarze z kwiatów czarnego bzu.
Połączenie tych produktów (miodów i syropu z kwiatów czarnego bzu) ze spirytusem daje nalewkę „Onisiówkę” o działaniu zarówno charakterystycznym dla alkoholu, jak i leczniczym. W smaku wyczuwa się miód, którego delikatna słodycz przechodzi w goryczkę pochodzącą z hyczki.
Sporządzanie nalewki „Onisiówki” według słownych przekazów rodzinnych ma blisko 40-letnią tradycję. Receptura i umiejętność jej sporządzania przeszła z ojca na syna.
Alkohol ten był wystawiany podczas szczególnych uroczystości rodzinnych i spotkań koleżeńskich. Zawsze cieszył się uznaniem ze względu na wybitne walory konsumpcyjne i żadna większa uroczystość nie mogła się odbyć choćby bez kieliszka „Onisiówki”.
AGROTURYSTYKA
Zapraszamy do naszego gospodarstwa miłośników spokojnego wypoczynku na łonie natury, w otoczeniu lasów, łąk i pól. Gospodarstwo z 1848r., w zachowanej, odrestaurowanej zabudowie szachulcowej (z gliny i drewnianych bali), położone jest na ogrodzonej 70-cio arowej działce. W pobliżu domu, w sadzie znajduje się pasieka. Bliska odległość do plaż w Ustce (15km) umożliwia korzystanie z dobrodziejstw nadmorskiego klimatu.
Prowadzimy agroturystykę dla seniorów, zapewniamy ciszę, spokój i kontakt z naturą. Do dyspozycji gości jest 2-osobowy, duży pokój na piętrze wraz z łazienką (wc, prysznic). Na terenie gospodarstwa można bezpiecznie zaparkować samochód.
Oferujemy całodzienne wyżywienie oparte w większości na produktach z własnego gospodarstwa (m.in. miód, jaja, drób, warzywa, owoce) Chętni mogą uczestniczyć w pracach gospodarskich i w pasiece. W pobliżu znajdują się: sklep, przystanek PKS, Swołowo- „stolica Krainy w Kratę”, kościół (ok.1,5km), trasy rowerowe, kort tenisowo (ok. 6km- Bruskowo Wlk.), stadnina koni z krytą ujeżdżalnią (ok. 9km- Wielichowo), Park Wodny w Darłówku. Dobowy pobyt z wyżywieniem – 150zł od osoby.
Ze względu na dużą ilość zwierząt w gospodarstwie zapraszamy gości bez swoich pupili."
Komentarze