Wiejskie życie i kontakt ze zwierzętami chronią dzieci przed astmą i alergiami

Od dawna podejrzewalismy, że nie ma zdrowszego stylu życia niż życie na wsi. Dzisiejsze doniesienia ze świata nauki, opublikowane w prestiżowym "Science", tylko to potwierdzają:

"Badacze z Belgii zwracają uwagę na znaną od dawna zależność, która sprawia, że dorastające w wiejskich warunkach dzieci są chronione przed astmą i różnego rodzaju alergiami" jak podsumowuje pulsmedycyny.pl

"Rozwój uczuleń może być powstrzymany przez styczność człowieka z bakteriami, czy pyłem w gospodarstwach mleczarskich. Podobne działanie ma obecność zwierząt w domach [...]. Zawarte w drobnoustrojach substancje blokują produkcję cząsteczek wywołujących alergie w komórkach nabłonka w płucach. Kluczowe jest tu działanie enzymu o nazwie A20. Eksperymenty prowadzone i na myszach i na ludziach dały podobne wyniki. Autorzy pracy sugerują, że życie na wsi czy obcowanie ze zwierzętami w mieście mogą chronić przed uciążliwymi uczuleniami." - cytując IAR.

Jak podaje ScienceDaily, teraz naukowcy chcą się skupić na tym co takiego w wiejskim kurzu czyni nas zdrowszymi, a tymczasem my skupmy się na wdychaniu wiejskiego ZDROWEGO kurzu ;)

Szczególy publikacji w Science są dostępne tu.