Gospodarstwo Jadwigi Łopaty - EKOCENTRUM ICPPC

Dodane przez:

, 20/01/2014

Ostatnia aktualizacja: 23/01/2014

Adres:
Stryszów 156
Stryszów, Małopolskie 34-146
Polska
Telefon: 33 8797114
Ocena: 
Twoja ocena: Brak Average: 2.8 (5 głosów)
Dostarczamy: 
odbiór osobisty
Javascript is required to view this map.

Opis

W gospodarstwie uprawia się warzywa i owoce. Posiłki są tu wyłącznie wegeteriańskie. Gospodarstwo jest siedzibą EKOCENTRUM ICPPC (Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi) - www.eko-cel.pl. To pierwsze w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć jak w praktyce działają: moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, świetliki Sun Tunel.

Można tutaj pomieszkać w domu z gliny i słomy, a także uczestniczyć w różnych warsztatach, które praktycznie pokazują dlaczego i jak chronić polską wieś. Stryszów to tradycyjna, górska wioska, pięknie położona pomiędzy historycznymi miastami: Kalwaria, Wadowice i Kraków (50 km). Zakwaterowanie: dwa pokoje (2x2), łazienka do dyspozycji gości, Ceny: nocleg: 40-70 zł/doba, śniadanie: 20-25 zł, obiadokolacja: 45-70 zł

W gospodarstwie znajduje się EKOCENTRUM ICPPC - pierwsza w Polsce placówka edukacyjno-pokazowa poświęcona ekologicznym technologiom i zgodnemu z naturą, zdrowemu stylowi życia. Jest to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne, takie jak:

- ekodom z gliny i słomy zasilany energią słoneczną przetwarzaną przez 22 moduły fotowoltaiczne o mocy 2,5 kW, zamontowane na dachu budynku, pełniącego rolę sali konferencyjnej;
- kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody,
- półkolistą szklaną werandę, która umożliwia pasywne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń. Światło słoneczne wpadające przez okna w dzień nagrzewa posadzkę akumulacyjną, która nocą oddaje ciepło do reszty budynku;
- świetliki rurowe do oświetlania ciemnych wnętrz,
- przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków z kaskadą, za pomocą której oczyszczona woda jest napowietrzana i odprowadzana do oczka wodnego,
- sferyczną szklarnię, która oszczędza o 20% energii więcej niż tradycyjna,
- elektrownię wiatrową.

Wszystkie urządzenia pracują np. produkując prąd, ogrzewając wodę i pomieszczenia, lub oczyszczając ścieki. Praktycznie działające urządzenia bardzo ułatwiają zrozumienie zasad ich działania. Ważnym aspektem stosowania takich ekologicznych rozwiązań technicznych jest też ekonomiczne użytkowanie wody i energii elektrycznej, co powoduje pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale także oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego.

Przy EKOCENTRUM znajduje się ekologiczny ogródek warzywny i ziołowy. Zobaczyć można też tradycyjne rasy zwierząt hodowanych na polskiej wsi, takie jak kury zielononóżki i owce wrzosówki.

Goście EKOCENTRUM ICPPC mogą skorzystać z wegetariańskich posiłków, przygotowanych z produktów pochodzących z naszego, ekologicznego gospodarstwa.

EKOCENTRUM oferuje również zwiedzającym szeroki wybór warsztatów, na których poznać mogą sekrety tradycyjnego rękodzieła, zdrowego stylu życia i ekologicznego budownictwa, oraz wykładów propagujących ekologiczne rozwiązania wielu problemów dotykających współczesnego człowieka.

Więcej informacji o EKOCENTRUM ICPPC znaleźć można na stronie www http://eko-cel.pl

Ostatnio dodane w okolicy

EKOPOLETKO i Przyjaciele Od stycznia 2015 roku przy EKOCENTRUM ICPPC realizowany jest projekt uprawny EKOPOLETKO. Uprawę założyli Joanna Bojczewska (Polska) i Adam Payne (Anglia), para... Czytaj dalej »
w odległości: 0.48 km
Oferujemy w sprzedaży najwyższej jakości owoce borówki amerykańskiej w kilku odmianach: Bluecrop, Berkeley, Bluegold, Spartan, Patriot, Nelson, Duke, Bonifacy, Darrow Owoce sprzedajemy: w... Czytaj dalej »
w odległości: 9.43 km

Komentarze