Łódzkie

8/06/2018
Krzyca, kszyca, żyto świętojańskie, żyto leśne (Secale montanum Guss.) Zgodnie z informacjami zgromadzonymi w Polskim Atlasie Etnograficznym, krzyca pochodzi z Karpat i jest powszechnie uważana za jedną z najstarszych odmian żyta. W połowie XIX stulecia na nizinach krzycę zaczęły wypierać uszlachetnione odmiany żyta. Obecnie w Polsce uprawiają ją jedynie leśne koła łowieckie, głównie na Podhalu i w województwie kujawsko-pomorskim oraz nieliczni rolnicy ekologiczni. Dawniej z krzycy przyrządzano mąkę, ze względu na walory: charakterystyczny ciemny kolor i łagodny słodki smak. Dodatek mąki z... Czytaj dalej »
8/06/2018
Samopsza (Triticum monococcum L.) Pszenica samopsza uprawiana była na obszarach od Atlantyku po Persję. Jej naturalny zasięg obejmuje regiony Kau­kazu, Iranu, Afganistanu, Azji Mniejszej oraz Bałkanów. Obecnie uprawiana jest w gó­rzystych terenach Zakaukazia. PraChleby otrzymywane z samopszy mają delikatny orzechowy smak i charakterystyczną żółto-brązową barwę, co jest spowodowane znacznie wyższą, niż w pszenicy zwyczajnej zawartością karotenoidów. Do przygotowania PraChlebów z samopszy wykorzystujemy TYLKO naturalne BIO składniki: zakwas żytni (śruta żytnia i woda), śruty: z... Czytaj dalej »
8/06/2018
Płaskurka (Triticum dicoccon) Na podstawie badań archeologicznych wiemy, że płaskurka była znana ludzkości już około 10 tysięcy lat p.n.e. Wywodzi się z rejonu Żyznego Półksiężyca, który obejmował ziemie należące do Egiptu, Palestyny, Syrii i Mezopotamii. Po raz pierwszy została udomowiona ok. 9 800-8 800 lat p.n.e. w południowo-wschodniej Turcji. Do Europy płaskurka prawdopodobnie dotarła około 3 400 lat p.n.e. Ponieważ płaskurka ma rozbudowany system korzeniowy i grubą łodygę, dlatego doskonale sprawdzała się w chłodnym klimacie północno-wschodniej części Europy. W czasach rzymskich... Czytaj dalej »
8/06/2018
"Orkisz jest najlepszym ziarnem zbożowym, działa rozgrzewająco i natłuszczająco i jest wartościowszy i łagodniejszy niż inne ziarna (...) Orkisz prowadzi do dobrej krwi, daje rozluźniony charakter i cnotę zadowolenia..." – tak o orkiszu w XII w. napisała Hildergarda von Bingen, przeorka klasztoru Benedyktynów. Orkisz jest to jeden z najstarszych, obok samopszy i płaskurki, podgatunków pszenicy. Jest znany od starożytności, w Polsce jeszcze w XIX wieku był bardziej popularny, niż pszenica zwyczajna, zwłaszcza na Pomorzu i Kujawach. PraChleby wypiekane na śrucie orkiszowej mają delikatny... Czytaj dalej »
8/06/2018
Delikatny, kwaskowy smak i charakterystyczny zapach. PraChleby ŻYTNIE mają delikatny, kwaskowy smak i charakterystyczny zapach, długo zachowują świeżość, skórka ich jest chrupiąca, a miękisz miękki i lekko wilgotny. Do przygotowania PraChlebów żytnich wykorzystujemy TYLKO naturalne BIO składniki: zakwas żytni (śruta żytnia i woda), śruty: żytnią, z owsa, jęczmienia i prosa, wodę i sól kamienna spożywcza niejodowana. Chleby przygotowywane na zakwasie i śrutach mają wysoką wartość odżywczą. Zawierają witaminy oraz mikro i makroelementy zawarte w ziarnach zbóż, ponadto w czasie... Czytaj dalej »
15/09/2017
Kupie ususzone makowki najlepiej z lodyga ok 15 cm moga byc rowniez bez nie pokruszone w calosci Czytaj dalej »
30/01/2017
Szanowni Państwo, Organizujemy jarmark świąteczny w dniach 01- 14 kwietnia 2017 roku na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Poszukujemy wystawców chętnych do udziału. Osoby zainteresowane wzięciem udziału proszę o kontakt przez mail biuro@jantom.org lub tel. 782 092 600 Czytaj dalej »
24/04/2016
Oferujemy świeże ryby wysokiej jakości, w sprzedaży mamy pstrąga tęczowego, karpia z Grabi (wpisany na Listę produktów tradycyjnych MRiRW), jesiotra, tołpygę i amura. Do naszego Gospodarstwa jest bardzo dobry dojazd z Łodzi. Na miejscu możliwe wypatroszenie ryb. Zapraszamy! Gospodarstwo rybackie „Nad Grabią” ul. Rzeczna 1, 98-100 Łask tel. +48 797 998 639 e-mail: kontakt@nadgrabia.pl Czytaj dalej »
18/11/2015
Oferujemy Państwu soki NFC HAPPY BERRY z borówki amerykańskiej oraz HAPPY APPLE z jabłek, tłoczone na zimno, 100% naturalny, bez dodatku wody, cukru ani konserwantów. Naturalnie mętne, pasteryzowane. Czytaj dalej »
7/08/2014
SERDECZNIE WITAMY Reprezentuję Jarmark Eko Bulwar w Tomaszowie Mazowieckim. Ekobulwar to cykliczna impreza odbywająca się w wybrane weekendy miesiąca. Eko bulwar usytuowany jest na świeżym powietrzu w środku Galerii Bulwary w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Legionów 21/23. W ostatni weekend odbyła się pierwsza edycja. Wychodząc na przeciw głosom klientów, chcemy rozszerzyć ofertę prezentowaną na naszym Eko Jarmarku. W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić Państwa na kolejny Eko Jarmark, który odbędzie się 23-24 sierpnia. Z naszej strony zapewniamy bardzo szeroką akcję... Czytaj dalej »
Subskrybuj Łódzkie